Kategoria: Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko oraz dziecko – dziecko
Uczniowski Klub Sportowy „Komorów”

Zasady określające bezpieczne relacje pomiędzy członkiem personelu, a dzieckiem, które uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowy „Komorów” (dalej „UKS Komorów”)

Wszyscy członkowie personelu zobowiązani są do kierowania się dobrem dziecka, które uczestniczy we wszystkich działaniach organizowanych przez UKS Komorów. Członkowie personelu nie mogą stosować wobec dzieci przemocy fizycznej, psychicznej ani seksualnej. Zakazane są wszelkie zachowania, które mogą zostać uznane za niewłaściwe i nieprawidłowe oraz takie, które mogą zostać nieprawidłowo odczytane przez innych uczestników wydarzeń.

Niniejszy załącznik ma na celu przybliżenie zachowań wskazanych i tych, których członkowie personelu powinni unikać w kontakcie z dzieckiem.

Członek personelu zapoznaje się z polityką oraz zobowiązany jest do potwierdzenia znajomości polityki. Odbywa się to poprzez złożenie pisemnego oświadczenia, które przechowywane jest przez Osoby odpowiedzialne za politykę w UKS Komorów. Tym samym potwierdza, że znane są mu zasady dotyczące bezpiecznych relacji.

Zasady bezpiecznych relacji są niezwykle istotne biorąc pod uwagę okoliczności rozgrywania meczów tenisa stołowego i emocji temu towarzyszących oraz w związku z faktem organizacji wydarzeń wyjazdowych. Z uwagi na dobro dziecko, członkowie personelu, w szczególności trenerzy, zobowiązani są do nieuleganiu negatywnym emocjom i zachowania profesjonalizmu w każdej sytuacji.

I. Relacje personel – dziecko

1. Poniżej określone zostały zasady komunikacji z dziećmi, w szczególności opisano sposób w jaki członkowie personelu powinni komunikować się z dziećmi. Wskazano jakie zachowania są pożądane i dozwolone, a jakie niedopuszczalne.

1. Komunikacja z dzieckiem powinna być dostosowana do jego wieku i możliwości poznawczych. Nie powinno stosować się skomplikowanego i urzędowego języka. Powinna uwzględniać ewentualne ograniczenia dziecka wynikające z niepełnosprawności.
2. W szczególności, w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, zalecane jest stopniowe oswajanie ich z zasadami danej dyscypliny sportu i zdrową rywalizacją i współzawodnictwem. Zabronione jest jakiekolwiek dyskryminowanie dzieci, w tym w szczególności ze względu na niepełnosprawności, pochodzenie, orientacje seksualną czy wiarę.
3. Członkowie personelu powinni reagować na ewentualne niestosowne komentarze
czy zachowania innych osób (w tym również dzieci), w stosunku do osób
z niepełnoprawnościami, przy okazji tłumacząc dzieciom skąd wynikają różne ograniczenia.
4. Dzieci z niepełnosprawnościami powinny mieć zapewnioną opiekę adekwatną do swojego stanu zdrowia.
5. Do dzieci należy zwracać się z szacunkiem. Zabronione jest obrażanie czy wyzywanie dzieci. Zabronione jest krzyczenie na dzieci i podnoszenie głosu. Każdemu dziecku powinien zostać okazany szacunek, a wypowiedzi nie powinny mieć negatywnego ładunku emocjonalnego.
6. Nie można zawstydzać dzieci ani używać wulgaryzmów w komunikacji z dziećmi.
7. Rozmowa powinna być przeprowadzona w przyjaznej atmosferze i dawać poczucie bezpieczeństwa dziecku.
8. Członkowie personelu zobowiązani są do stosowania zasad fair play w czasie prowadzonych przez siebie aktywności. Członkowie personelu (w szczególności trenerzy) powinni zaszczepiać w dzieciach ducha zdrowej rywalizacji i reagować na wszystkie objawy niezdrowej rywalizacji, która może prowadzić do konfliktów.
9. Członek personelu nie powinien poruszać z dzieckiem tematów naruszających jego prywatność. Zabronione jest dopytywanie się o sprawy prywatne dziecka, jeśli nie jest to związane z działalnością trenerską.
10. Jeśli w czasie rozmowy członek personelu, mimo wszystko uzyska od dziecka informacje dotyczące jego sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, życiowej, powinien zadbać o prywatność dziecka i nie powinien nikomu przekazywać tych informacji. Dopuszczalne jest przekazanie informacji innym osobom, jedynie, jeśli zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka (np. poinformowanie policji, służb medycznych, sądu, opiekunów prawnych).
11. Członek personelu powinien być wyczulony na nietypowe zachowania dziecka i w razie konieczności zaoferować swoją pomoc adekwatną do sytuacji.
12. Członkowie personelu nie mogą podejmować z dziećmi relacji romantycznych, na tle seksualnym oraz mogących być uznawane za dwuznaczne. Zabroniony jest także flirt oraz okazywanie zainteresowania dziecku lub odwzajemnianie zainteresowania dziecka.
13. Zabronione jest wydawanie poleceń dzieciom, które nie są związane z realizacją działań sportowych lub związaną z działalnością UKS Komorów oraz przekraczających uprawnienia członka personelu.
14. Członkowie personelu, w szczególności trenerzy, w czasie rozgrywania meczów, zawodów, turniejów zobowiązani są do kontrolowania emocji i nieużywania słów powszechnie uznanych za wulgarne, obrażające czy demotywujące dzieci. Członek personelu nie może przejawiać zachowań agresywnych.

15. Członek personelu nie może robić dzieciom zdjęć bez wyraźnej zgody opiekunów prawnych. Wykorzystanie zdjęć również wymaga wyraźnej zgody opiekunów prawnych.
16. W ramach dobrego zwyczaju członek personelu powinien zapytać dziecko o możliwość wykorzystania zdjęcia.
17. Wizerunek nie może jednak być wykorzystywany w celach, które mogłyby przedstawić dziecko w sytuacjach niekomfortowych, niekorzystnych, ośmieszających czy naruszające jego prywatność.
18. Członek personelu nie może proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych, narkotyków lub innych substancji zabronionych dla dzieci (np. napoje energetyczne). Nie może również pomagać w zakupie tych rzeczy ani nie może promować zachowań skłaniających do zażywania w/w środków.
19. W sytuacji w jakiej członek personelu zauważy, że dziecko przebywa pod wpływem substancji niedozwolonych (m.in. alkohol, narkotyki), musi zapewnić dziecku bezpieczne miejsce oraz poinformować o tym fakcie opiekunów prawnych dziecka.
20. Niedozwolone jest też udostępnienie dzieciom jakichkolwiek treści zawierających elementy erotyczne, pornograficzne, przemocowe.

2. Zachowanie w sieci

1. Zasady dotyczące relacji z dzieckiem obowiązują również w zakresie kontaktów on-line.
2. UKS Komorów zezwala na używanie komunikatorów czy innych mediów społecznościowych do komunikacji w zakresie działań klubu. Członek personelu może wysyłać wiadomości lub odpowiadać jedynie na pytania/zapytania dzieci, które związane są z działalnością sportową/ trenerską.
3. Członek personelu może udostępnić dzieciom sieć Wi-Fi na zasadach opisanych w polityce, nie powinien natomiast udostępniać swojego prywatnego sprzętu. W wyjątkowych sytuacjach członek personelu może udostępnić telefon/smartfon w celu wykonania połączenia telefonicznego.
4. Członek personelu nie może nawiązywać wirtualnej relacji z dzieckiem wykraczającej poza działalność trenerską lub służbową, w szczególności zabronione jest obserwowanie profili dzieci w mediach społecznościowych, reagowanie (np. lajkowanie, dawanie serduszek itp.) na ich wpisy/posty lub komentowane. Dozwolone jest komentowanie (reagowanie) na wpisy związane z meczami, rozgrywkami czy działalnością klubu.
5. Członek personelu nie może prowadzić rozmów online z dziećmi, które nie dotyczą działalności klubu. W takim przypadku powinien niezwłocznie zakończyć rozmowę. Jeśli członek personelu, po otrzymaniu od dziecka wiadomości online, będzie miał podejrzenia, że dziecko szuka pomocy podejmie kroki zgodne z wprowadzoną polityką.
6. W przypadku w jakim członek personelu otrzymałby od dziecka wiadomości lub zdjęcia/filmy nieodpowiednie/niemoralne powinien poinformować o tym opiekunów prawnych dziecka.

3. Kontakt fizyczny z dziećmi

1. Członek personelu powinien unikać kontaktu fizycznego z dziećmi, który nie wynika bezpośrednio z treningów oraz zastosować się do niżej opisanych zasad.
2. Kontakt fizyczny dozwolony jest m.in. w zakresie korekty postawy, prawidłowego prowadzenie ręki np. przy grze czy innych czynności będących częścią planu treningowego.
3. Zastosowanie kontaktu fizycznego dozwolone jest także w sytuacji, w jakiej wymaga tego bezpieczeństwo i dobro dziecka np. konieczność udzielenia pomoc, zabezpieczenia pozycji w czasie kontuzji. Dopuszczalne są także gesty uznawane za typowe dla danej sytuacji i rywalizacji sportowej np. objęcie dziecka, które płacze, odwzajemnienie uścisku.
4. Jeśli w ramach obowiązków służbowych (treningi) występuje kontakt fizyczny z dzieckiem, członek personelu powinien zadbać, aby kontakt ten nie wykraczał poza program treningowy i był uzasadniony okolicznościami.
5. Jeśli członek personelu podejrzewa, że kontakt fizyczny, w ramach danego ćwiczenia może wzbudzić zakłopotanie dziecka, powinien poinformować dziecko o przyczynach dla jakich jest stosowany lub odstąpić od jego stosowania.
6. Członek personelu nie może wykonywać gestów, które mogą być uznawane za dwuznaczne lub które mają/mogą mieć podtekst seksualny.
7. Członek personelu powinien zachować bezpieczny dystans w rozmowie z dzieckiem.
8. Zabronione jest stosowanie przemocy fizycznej wobec dzieci.
9. Członek personelu musi pamiętać, że zabronione jest nawiązywanie relacji seksualnej
z dzieckiem, a także wykonywanie wszelkich gestów zmierzających do nawiązania takiej relacji.

4. Zasady dotyczące noclegu

1. Z uwagi na specyfikę działalności UKS Komorów oraz organizowanie obozów, czyli m.in. zgrupowań/turniejów wyjazdowych przyjmuje się następujące zasady dotyczące organizowania noclegu dla dzieci.
2. Zakwaterowanie dzieci odbywa się zgodnie z zasadami zapewniającymi bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Dzieci są zakwaterowane w pokojach z osobami tej samej płci oraz w zbliżonym wieku.
3. Trenerzy oraz inni członkowie personelu klubu mają nocleg w oddzielnych pokojach, zlokalizowanych niedaleko pokojów kadry i dzieci.
4. Niedopuszczalne jest, aby członek personelu klubu przebywał w jednym pokoju sam na sam z dzieckiem, o ile nie wynika to z konieczności ochrony życia lub zdrowia fizycznego lub psychicznego dziecka.
5. Opiekun prawny dziecka, w miarę możliwości, powinien zostać każdorazowo poinformowany o tym, z kim w pokoju nocować będzie dziecko.
6. Członek personelu nie może przebywać z dzieckiem w łazience w czasie wykonywania przez dziecko czynności higienicznych czy fizjologicznych.

II. Relacje dziecko – dziecko

1. Dzieci powinny zwracać się do siebie z szacunkiem.
2. Ich kontakty powinny być koleżeńskie i pozbawione agresji. Nie mogą być oparte
o przemoc fizyczną, seksualną lub psychiczną. Jakakolwiek forma przemocy występująca pomiędzy dziećmi jest niedopuszczalna.
3. Rywalizacja pomiędzy dziećmi powinna odbywać się z uwzględnieniem zasad fair play. Dzieci nie powinny wykazywać zachowań agresywnych, podstępnych czy obrażających inne dziecko. Członek personelu powinien reagować na takie zachowanie tłumacząc zasady zachowania.
4. Dzieci powinny komunikować się z szacunkiem, zarówno względem siebie, jak i innych osób. Dziecko nie może poniżać, wyśmiewać i upokarzać innego dziecka.
5. Członek personelu, który zauważy, że pomiędzy dziećmi dochodzi do zachowań przemocowych powinien podjąć interwencję mającą na celu złagodzenie skutków tych zachowań.
6. Członek personelu powinien ocenić czy jego interwencja jest niezbędna czy też mieści
się w granicach zachowań adekwatnych dla danego wieku (np. nie każde przepychanki pomiędzy nastolatkami należy uznać za bójki).
7. W przypadku konfliktów pomiędzy dziećmi, powinny być one zachęcane do szukania pokojowych rozwiązań, korzystając z mediacji.
8. Jakakolwiek forma przemocy fizycznej czy emocjonalnej między dziećmi
jest niedopuszczalna. Dzieci powinny być uczone, że przemoc nie jest akceptowalnym sposobem rozwiązywania problemów.
9. Dzieci powinny wiedzieć, że mogą zwracać się do członków personelu, w każdej sytuacji, gdy potrzebują pomocy, wsparcia lub porady.
10. W sytuacji w jakiej członek personelu zauważy niepożądane zachowania powinien zainterweniować w sprawie i podjąć działania zgodne z polityką obowiązującą w UKS Komorów. Powinien dążyć do wyjaśnienia sytuacji pomiędzy dziećmi. Również opiekunowie prawni dzieci powinni zostać poinformowani o sytuacji, która wystąpiła pomiędzy dziećmi.